Kim, neye, nerede itiraz etti… CHP’ye yaradı

Türkiye’de 31 Mart Yerel Seçimler sonrası itiraz süreci sürüyor. Aksaray Güzelyurt, Gümüşhane, İzmir Selçuk, İzmir Dikili, Ardahan gibi yerlerde seçimlere itirazlar edildi. İstanbul’un ilçelerinde de mazbata alma ve itirazlar süreci devam ediyor.

GÜZELYURT’TA SEÇİM YENİLENECEK

Aksaray Güzelyurt’ta “kısıtlı seçmenlerin” oy kullandığı gerekçesiyle seçim sonuçlarına itiraz etti. İncelemenin ardından itirazı kabul eden kurul, seçimin yenilenmesine karar verdi.

GÜMÜŞHANE

Gümüşhane’de AKP’nin itirazını kabul eden Merkez İlçe Seçim Kurulu oyları yeniden saydı. İtiraz üzerine yapılan yeniden sayım, sonucu değiştirmedi. Gümüşhane Belediye Başkanlığına MHP’li Vedat Soner Başer seçilmişti.

SELÇUK DA İTİRAZ BAŞKANA YARADI

Selçuk Belediyesi’nin eski başkanlarından eski CHP’li bağımsız aday Hüseyin Vefa Ülgür, CHP’nin mevcut Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in 367 oy farkla kazandığı seçime itiraz etti. İtirazı değerlendiren İlçe Seçim Kurulu, sayımı tekrarladı. Yapılan son sayıma göre; geçersiz kabul edilen 1380 oya ait pusulalar yeniden değerlendirildi ve CHP’li Sengel, Ülger ile arasındaki oy farkını 374’e yükseltti.

ARDAHAN’DA İPTAL BAŞVURUSU

Ardahan’da belediyeyi CHP kazandı. AKP Ardahan Belediye başkan adayı Yunus Baydar ise seçimde ıslak imzalı tutanakların olmadığına ve sandık görevlisinin yerine başka bir görevli geldiği iddiasıyla seçimin iptal edilmesi için İlçe Seçim Kuruluna itiraz dilekçesi sunduklarını açıkladı.

DİKİLİ’DE İTİRAZ

İzmir’in Dikili ilçesinde CHP’den aday olamayınca bağımsız adaylığını koyan ve seçimleri CHP’li Başkan Adil Kırgöz’ün gerisinde kalarak seçimi kaybeden Kemal Doyuran sonuçlara itiraz etti. Doyuran geçersiz sayılan 1545 oyun yeniden sayılmasını istedi.

BUCA’DA MAZBATA TÖRENİ ERTELENDİ

İzmir’de 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Buca Belediye Başkanlığı için ipi önde göğüsleyen CHP’li Görkem Duman’ın bugün düzenlenmesi planlanan mazbata töreni AKP’nin belediye başkan adayı Adnan Öztekin’in itirazı sonrası ertelendi. Duman’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Değerli Bucalı Hemşehrilerim, 04 Nisan Perşembe saat 13.00 itibarıyla mazbatamızı alacağımızın tarafımıza bildirilmesinden sonra kamuoyuyla bu bilgiyi paylaşmıştık. Fakat seçimi kaybeden AKP adayı Adnan Öztekin’in bir takım ipe sapa gelmez, aslı astarı olmayan, iftira ve suçlamaları ve itirazları sonrasında ilçe 2. seçim kurulu itirazı değerlendirmeye almış ve henüz karar vermemiştir. Dolayısıyla bugün saat 13.00’te düzenleyeceğimiz mazbata teslim ve 17.00’de düzenleyeceğimiz devir-teslim törenlerimiz ileri bir tarihe ertelenmiştir. Mazbatanın tarafımıza verilmesini engellemek suretiyle Buca halkının iradesine ipotek koymaya çalışan, tebrik mesajı yayınladıktan hemen sonra komik videolar çeken, kaybetmeyi bilmeyen AKP adayını kamuoyunun takdirine bırakıyorum. ‘Bütün çiçekleri koparabilirsiniz ama baharın gelişini engelleyemezsiniz”

İSTANBUL’DA SON DURUM

İstanbul’da seçilen ilçe belediye başkanları mazbatalarını almaya devam ediyor. CHP İstanbul İl Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre mazbatalarla ilgili son durum şöyle:

MAZBATASINI ALANLAR

Adalar: Ali Akpolat

Ataşehir: Onursal Adıgüzel

Avcılar: Utku Çaykara

Bakırköy: Ayşegül Ovalıoğlu

Büyükçekmece: Hasan Akgün

Çatalca: Erhan Güzel

Esenyurt: Ahmet Özer

Kartal: Gökhan Yüksel

Maltepe: Esin Köymen

Sancaktepe: Alper Yeğin

Sarıyer: Mustafa Aksu

Silivri: Bora Balcıoğlu

BUGÜN MAZBATA ALACAKLAR

Küçükçekmece: Kemal Çebi

Şişli: Resul Şahan

Beylikdüzü: Mehmet Çalık

Kadıköy: Mesut Kösedağı

Bayrampaşa: Hasan Mutlu

Üsküdar: Sinem Dedetaş

Şile: Özgür Kabadayı

Çekmeköy:Orhan Çerkez

Mazbatalarını yarın alması beklenenler

Eyüpsultan: Mithat Özmen

Beşiktaş: Rıza Akpolat

Beykoz: Alaattin Köseler

GOP, BEYOĞLU VE TUZLA’DA SÜREÇ SÜRÜYOR

Süreci devam eden ilçeler ise Gaziosmanpaşa, Beyoğlu, Tuzla.

CHP’NİN İTİRAZ ETTİĞİ YERLER

CHP’nin itirazda bulunduğu yerler ise şöyle:

Arnavutköy, Ümraniye, Fatih, Pendik ve Bahçelievler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x